Üretken olmak sadece iş hayatına bağlı olmaması gereken önemli ve kazanılabilir bir özellik. Ancak üretkenliği arttırmak ve aktif şekilde ilerletmek kaliteli bir süreç yönetiminden geçmekte. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus zaman yönetimi. Zamanı planlamak iş sürecinizi aktif şekilde sürdürmenizi sağlar. Eğer kaliteli bir zaman planlaması yürütebiliyorsanız gerçekten etkin ve üretken birisiniz demektir.

İş Hayatında Üretken Olmanın Yolları

 

Az önce bahsettiğimiz kaliteli zaman planını oluşturabilmek adına işe hangi işe ne kadar zaman harcadığınızı belirlemek ile başlayabileceğinizi belirtelim. Bu sürelere göre en zor aşılabilecek olanları en ilk sıralara yerleştirerek bir liste oluşturun ve listenize uyumlu kalın.

Bunun dışında ek olarak gelen görevleri önem durumuna göre listenize dahil edin ve hayır yerine “daha sonra” diyebilmeyi alışkanlık haline getirin. Önemli görevlerin ilk sıralarda bulunduğu iş listenizi tamamladıktan sonra ise ertelediğiniz işler ile ilgilenin. Bununla birlikte iş sürecinizin sonunda ertesi günün planını oluşturmanız sizlere zaman kazandıracaktır ve iş süreciniz daha üretken şekilde yürüyecektir.

İş Hayatında Üretken Olmanın Yolları

 

Konsantre olun ve verimliliğinizin kesilmesini engelleyin. Yoğunlaştığınız bir konu üzerine artı bir iş yüklenmesine ya da dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Çünkü yarıda kesilmeler yarım kalan işinizi de tekrar gözlemleyip öyle devam etmenize yol açmaktadır. Bunun için telefon ve bildirimlerinizi sessize almayı ve çalışma ortamınızı sakin bir hale getirmeyi deneyebilirsiniz.