Tıklama Başı Maliyet (TBM)

TBM teklifi kullandığınızda, reklamlarınıza tıklama gerçekleştiğinde ödeme yaparsınız. Kampanyalarınızda TBM teklifi kullanılıyor ise maksimum tıklama başına maliyet belirlenir. Maks. TBM reklamlarınıza yapılan tıklama için ödenecek en yüksek tutardır. Bu durum teklif ayarlamaları belirlenmediği veya Geliştirilmiş TBM kullanılmadığı sürece geçerlidir.

Kullanıcılar bir arama yaptığında reklamlar için bir açık artırma gerçekleşir. Bu açık artırma için çeşitli faktörler belirler;

  • Reklam verenin (kampanyanın) açık artırma için uygunluğu
  • Uygun reklamların sayfada görüntülenme sırası
  • Reklamlar tıklandığında her reklam veren ne kadar ödeyecek?

İlk faktör, kampanyada bir tıklama için ne kadar ödemek istediğiniz. Reklamlarınız için oluşturulan Maks. TBM ile ödemek istediğiniz tutar belirlenmiştir. Teklifler, tek tek anahtar kelime düzeyinde veya reklam grubu düzeyinde (ilgili anahtar kelimelerden oluşan bir gruplama) ayarlanabilir.

İkincisi, reklamın Kalite Puanı olarak bilinir. Bir reklam açık artırmaya dahil olduğunda, Maks. TBM’nin Kalite Puanı kombinasyonu, Reklam Sıralaması olarak hesaplanır ve gösterime alınır.

Kalite Puanı Nedir?

TBM (Tıklama Başına Maliyet) Nasıl Çalışır?

Kalite puanı, arama sonuçlarında hangi reklamların gösterileceği ve kampanyaların tıklama başına ne kadar ödeyeceği konusunda önemli bir rol oynar. Google, kalite puanını reklam verenler için AdWords’teki anahtar kelime düzeyinde 1 (kötü) ile 10 (mükemmel) arasında puanlama ile gösterir. Kalite puanı iyileştiğinde, tıklama başına maliyet (TBM) düşebilir ve / veya ortalama konumu yükselebilir.

Google, Kalite Puanını hesaplarken üç şeye bakar:

  •  Bir kullanıcının reklama tıklama olasılığını yansıtan tıklama oranı (TO).
  • Sorguya ilişkin reklam alaka düzeyi. Reklam metni, kullanıcının araması ile ilgili olmalıdır.
  • Açılış sayfası deneyimi. Kullanıcılar, sorgunun amacını yansıtan bir sayfaya yönlendiriyor mu ve bu sayfa iyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor mu?

Artık Google AdWords’te geçmiş kalite puanı verilerinizi görebilirsiniz.

 

Google bu faktörlerin her birini nasıl tarıyor?

AdAlysis’in kurucusu Brad Geddes, AdWords hesaplarındaki Kalite Puanı yüzeyleri için formülü ters mühendislik yaptı :

Kalite Puanı = 1 + Açılış Sayfası Deneyimi + Reklam Alaka Düzeyi + TO

Daha sonra Google’ın üç faktöre verdiği ağırlığı belirledi:

  • Açılış sayfası deneyimi:% 39
  • Beklenen TO:% 39
  • Reklam İlgisi:% 22

Kampanyalarda, siteye erişimi iyileştirmek ve hemen çıkma oranlarını azaltmak için reklam metni ve açılış sayfası deneyimi (sayfa açılış hızı, alakalı sayfa seçimi, anahtar kelime yoğunluğu v.b.) test ederek TO’ları iyileştirmeye odaklanılmalıdır. İşlemlerin ardından, sorguyla alaka düzeyini artırmak için reklam testi yapılabilir.

2017 yılında, Google, reklam verenlerin değişikliklerin puanlarını nasıl etkilediğini analiz etmelerine yardımcı olmak için arayüzde geçmiş Kalite Puanı verilerini göstermeye başladı.

Reklam Sıralaması Nedir?

Reklam Sıralaması, açık artırmaya dahil olan reklamların gösterildiği konumları belirler. Reklam Sıralaması ne kadar iyi olursa pozisyon o kadar yüksek olur. En iyi Reklam Sıralaması, en üstteki reklam konumunu alır.

Bir reklamın Kalite Puanını ve reklam verenin Maks. TBM’sini ve mevcut reklam uzantılarının ve biçimlerinin beklenen tıklama oranı (TO) etkisini dikkate alır. İşte temel formül:

 Reklam Sıralaması = Reklam kalitesi puanı x Maks. TBM [+ arama, reklam uzantısı ve reklam uzantılarının beklenen etkisi dahil olmak üzere diğer faktörlerin birleşimi]

TBM nasıl hesaplanır?

Reklam Sıralaması, gerçek tıklama başına maliyet (TBM) üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

TBM şu formül kullanılarak hesaplanır:

TBM = Reklamverenlerin Reklam Sıralaması / Kalite Puanı + 0,01 TL

Fiyatlandırma sizden sonraki reklam verenin reklam sıralamasına göre değişiklik gösterir.

Ortalama tıklama başına maliyet (Ort. TBM): Tanım

Reklamlarınıza yapılan bir tıklama için ödediğiniz ortalama tutardır. Ort. TBM toplam tıklama maliyetlerinin, toplam tıklama sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Ort. TBM’nizin nasıl hesaplandığını örnekle açıklayalım:

Reklamlarınızın birinin maliyeti 0,30 ₺ ve diğerinin maliyeti 0,60 ₺ olmak üzere toplam maliyeti 0,90 ₺ olan iki tıklama gerçekleşti. Ort. TBM değeri olan 0,45 TL’yi elde etmek için 0,90 TL’yi (toplam maliyet) 2’ye (toplam tıklama sayısı) bölersiniz.

Elif AKSOY
SEO Uzmanı