İstanbul Ticaret Üniversitesi


İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulmuş olup, bünyesinde 6 fakülte (İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme, Hukuk, İletişim, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım), İngilizce Hazırlık Bölümü, 4 enstitü (Dış Ticaret, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Finans Enstitüsü) ile araştırma ve uygulama merkezleri yer almaktadır. 73 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatına 7 bin öğrencisi ve 300’ü aşkın akademisyeni ile devam etmektedir.


Ticaret Üniversitesi / Hedef


Müşterimizin 2019 – 2020 eğitim yılı içerisinde dijitalden beklenti ve hedeflerine göre sektörü için uygun olabilecek Google Ads, Sosyal Medya, Network Ağlarımız ve diğer mecralar ile reklam modellerini belirleyerek çalışmalarımıza başladık.


Doğru Stratejinin Belirlenmesi ve Uygulanması 


Destex Digital olarak hazırlamış olduğumuz ESTA 2019 (Eğitim Sektöründe Trend Analiz) raporu; üniversite tercihi yapan öğrenciler ve çocukları tercih yapacak olan ebeveynlerin davranışlarını ve alışkanlıklarını öğrenmeyi hedefleyerek, saha taraması yapılarak anket sistemi üzerinden elde edilen veriler ile oluşturulmuştur. Anketler sırasında katılımcıların kişisel bilgileri hariç diğer demografik bilgileri istenmiştir.

Çalışma www.yuklis.com tarafından yapılmıştır. (Yuklis.com bir Destex Digital markasıdır.)


Dijital Kampanya Kurgu ve Kurulumu


Dijital kampanya kurgu ve kurulumlarımız da Müşterimizin sektörünü analiz ederek, tarihsel strateji belirledik. Belirlenen tarihlere göre algı yönetimi ile öğrencilere ve ebeveynlere İstanbul Ticaret Üniversitesinin Google AdWords, Sosyal Medya, Networklerimiz, Programatik, TV Reklamlar ile doğru içeriği, doğru zamanda, doğru kişilere gösterilmesini hedefleyerek kurguladık.


Tasarım, Görsel ve Kreatif Çalışmalar


Müşterimiz için oluşturduğumuz bölüm bazlı görsel çalışmalar ile yeni nesil tasarım çözümleri sağladık.Fark yaratabilmek adına üniversitenin kurumsal renklerinden kopmadan, pastel renk skalası ile çalışmaları dikkat çekici hale getirdik. Şirketimiz bünyesinde bulunan tüm çalışma arkadaşlarımız ile beyin fırtınaları yaparak, etkileyici ve akılda kalıcı sloganlar ürettik. Üretmiş olduğumuz bu sloganları müşterimizin tüm pazarlama faaliyetlerinde kullanılması adına sunumlar yaparak önerilerde bulunduk.
Google Ads Reklamları Arama Ağı - GDN - Remarketing - YouTube


Her bölüme ayrı kampanya ve alt kırılımları için reklam grupları oluşturuldu.


14 Kampanya – 41 Reklam Grubu – 238 site bağlantı uzantısı – 238 Açıklama metni uzantısı – Yer Uzantısı - 41 Ek Açıklamalı Snippet oluşturuldu.


Alakasız tıklama ve gereksiz maliyetleri engellemek için 3.598 adet negatif arama terimi kampanyalar aktif edilmeden önce kampanya düzeyinde ve eklendi.


Reklam ön izlemeleri yapılarak konumlara göre TBM değerleri verildi.

Belirlenen hedef işlem başına maliyet ya da daha düşük maliyet ile daha fazla dönüşüm elde etmek için Hedef EBM teklif ayarlaması kullanıldı.


Google Trends verilerini inceleyerek seçtiğimiz anahtar kelimelerin arama hacimleri tespit edildi.


Anahtar kelime planlayıcıyı kullanarak doğru anahtar kelime seçimleri gerçekleştirildi. Seçilen anahtar kelimelerin hangi cihazlarda daha çok arama yapıldığı ölçümleyerek bu cihazlara özel kampanyalar oluşturuldu. İl ayrımını yaparak en fazla form ve Click to call ile en çok telefon araması yapılan illerde %35 - %40 teklif artırımı yapıldı.


  2.476.194GÖSTERİM
  1.720FORM+5.196Yer Ayrıntısı
  7.518Tıkla Ara  Programatik Reklamcılık ile öne geçtik


  Programattik Places; insanın nerede yaşadığı, çalıştığı ve nereleri ziyaret ettiği gibi lokasyon bazlı davranışların, yaşam tarzı, ilgi alanları ve alışkanlıklarını Akıllı telefon GPS’leri, halka açık Wifi’lar ve mobil internetteki gelişmelerle artık bu davranışları istenilen kırılımda gözlemlenebiliyor.Devlet okulları ve YKS sınavına giren Üniversite Öğrenci Adayları hedeflenerek, Ebeveynlerin telefon sinyalleri ile İstanbul Ticaret Üniversitesi reklamları bu kullanıcılara gösterildi.Sınav sonuçlarının açıklanması ile bu dataya tekrar reklam gösterimi yapıldı.


  1.Aşama
  Mobil cihazların internete sağlandığı lokasyonları gözlemleme.
  2.Aşama
  Zamanla cihazların yaşadığı, çalıştığı ve ziyaret ettiği lokasyonlarla ilişkilerini anlamlandır.
  3.Aşama
  Geo- indexed tüketici datası ve bu lokasyondaki cihazları ilişkilendir.

  Dış Mecralarda Fark Edildik


  İLAB Türkiye İnternet Kullanıcılarının %43’ü iLab Network’ünde !Networkler arabam.com, emlakjet, kariyer.net, hangikredi.com, neredekal.com, ChemOrbis Connecting Markets, SteelOrbis Connecting Marketsn, Bakiciburada.com, Unisbul.com Bu Network dataları ile belirlenen hedef kitleye sitede Pop – Up banner ile Lead hedefli reklamlar gösterildi.


  Universitetercihleri.com

  Tercih yapacak 2,5 Milyon Öğrenci hedeflendi. Anasayfa Masthead sabit banner ile yayın yapıldı.


  Univerlist.com

  Site geneli Search yayın yapıldı.


  Doganburada.com

  Capital – Ekonomist - İstanbul Life - Popular Science Site geneli banner yayını yapıldı.


  Yeni Şafak

  Manşet Advertorial Web + Mobil yayın yapıldı.


  Sabah.com.tr

  Tercih konumlandırılması yapıldı.


  Sosyal Medya Yönetimi ve Facebook ,  Instagram Reklamları


  Yayın Kanalları: Facebook – Instagram


  Kullanılan Ürünler: Özel hedef kitleler, benzer hedef kitleler, ayrıntılı hedefleme, remarketing


  Reklam Alanları: Site haber kaynağı, mobil haber kaynağı, sağ sütun, instagram akış ve hikaye alanı.


  Facebook ve Instagram Reklamlarıyla;


  Günlük bazda 15.000 - 20.000 Facebook ve Instagram kullanıcısına erişmek, üniversitenin ilk tercih edilen vakıf üniversitelerinden biri olması temel hedeflerimiz idi


  Markanın en doğru verimi ve sonuçları alabilmesi için markaya en uygun sosyal medya stratejisini belirledik.


  Müşterimizin sosyal medya platformlarındaki ilerleyişi ve tercih öncesi, tercih dönemi ve sonrası için yeni stratejiler ve kampanyalar oluşturduk. Facebook ve Instagram hesaplarında oluşturacağımız reklamlar için kampanya görseli, videoları ve içerik metinleri ürettik.


  Marka için en doğru hedef kitleleri oluşturarak ve A/B testleri ile Facebook’ta erişeceğimiz kullanıcı sayısını belirledik.


  Marka temsilcisi ile kurduğumuz iletişim ve onay dahilinde Facebook, Instagram reklamlarımızı aktif hale getirdik.


  Tercih dönemi boyunca ve öncesinde gerekli tüm optimizasyonlar sosyal medya ekibimiz tarafından sağlandı.


  Reklam raporlarımız her gün düzenli olarak marka temsilcisine detaylı olarak aktarıldı, telefonda bilgilendirme sağlandı.


  Sosyal Medya Yönetimiyle;


  Sosyal medya platformlarında tercih yapacak, üniversite arayışında olan öğrencilerle erişim ve etkileşim sağlamak için en doğru strateji ve kampanyalar üretildi.


  Bu planlama ekseninde markanın onayları doğrultusunda, hedef kitlenin ilgi göstereceği içerik, gif, video ve görseller hazırlanarak yine hedef kitlenin en yoğun olduğu gün ve saatlerde paylaşıldı.


  Tercih ve Tanıtım günleri boyunca üniversite stand ve fuarlarında sosyal medyada canlı yayınlar yapılarak etkileşim ve erişim sayıları dört katına çıkarıldı.


  1.0075.507.383GÖSTERİM
  18.108FORM
  360.100Tıklama+0,08TBM

   


  Tanıtıcı Videolar ile Etkileşimi ve Sitede Kalma Sürelerini arttırdık


  Tanıtım Filmi için Yapılan Çalışmalar;

  İstanbul Ticaret Üniversitesi için hazırlanan tanıtım videosunda İstanbul Ticaret Odası çizgisine uygun çalışıldı.Üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler için hazırlanan çalışmada kurgu; ağır ve bölüm odaklı tasarlandı.


  Sadakat Videosu için Yapılan Çalışmalar;

  Ticaret Üniversitesi’nin İş Dünyasına Açılan Kapı mottosu önplana alınarak çalışıldı.Mevcut öğrencilerinin aidiyet bağının gelişmesi için hazırlandı.Üniversite imajı; üniversitede bulunan öğrencilerin ve mezun öğrencilerin okula bakışı ile şekillenmektedir.Üniversitenin öğrenciye duyduğu saygı ve öğrenciye sunduğu imkanlar, öğrencileri daha güvenli ve mutlu hissettirmektedir.


  Fayda Videoları;

  Bilinçli aday öğrenciler üniversite tercihlerinde mezun öğrencilerin düşüncelerine büyük bir önem vermektedir.Öğrenciler; seçecekleri bölümde staj imkanı ve iş garantisi alacaklarını bildiklerinde üniversiteye olan  güvenleri artmaktadır.


   

   

  İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrenci Röportajı
  İstanbul Ticaret Üniversitesi Sadakat Videosu
  Istanbul Ticaret Üniversitesi Tanıtım Videosu


  İKNA OLMADINIZ MI ? İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİNDEN ALDIĞIMIZ YORUMLAR


   
  İstanbul Ticaret Üniversitesi
  İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

  Tanıtım faaliyetlerimizin dijital çalışmalarını birlikte yürüttüğümüz süreçte, zorlu ve stresli süreci olağanüstü çaba, sahiplenme, hızlı çözüm ve dönüşleri için Destex Digital ekibine teşekkür ederiz.
  SONUÇ


  İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin 2019 tercih döneminde doluluk oranını %18 artışla %91.5 e Çıkarttık


  %91,5SOSYAL MEDYADA BİZ