İstanbul Ticaret Üniversitesi


İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulmuş olup bünyesinde 6 fakülte (İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme, Hukuk, İletişim, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım), İngilizce Hazırlık Bölümü ve 4 enstitü (Dış Ticaret, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Finans Enstitüsü) ile araştırma ve uygulama merkezleri yer almaktadır. 73 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatına 7 bin öğrencisi ve 300’ü aşkın akademisyeni ile devam etmektedir.Ticaret Üniversitesi / Hedef


Müşterimizin 2018 – 2019 eğitim yılı içerisinde dijitalden beklenti ve hedeflerine göre sektörü için uygun olabilecek AdWords – Sosyal Medya – Network Ağlarımız – Diğer mecralar ile  reklam modellerini belirleyerek işe başladık. Doğru Stratejinin Belirlenmesi ve Uygulanması 


Destex Digital olarak hazırlamış olduğumuz ESTA (Eğitim Sektöründe Trend Analiz) raporu ile üniversite tercihi yapan öğrenciler ve çocukları tercih yapacak olan ebeveynlerin davranışlarını ve alışkanlıklarını öğrenmeyi hedefleyerek bu rapor saha taraması yapılarak anket sistemi üzerinden elde edilen veriler ile oluşturulmuştur. Anketler sırasında katılımcıların kişisel bilgileri hariç diğer demografik bilgileri istenmiştir. Çalışma www.yuklis.com tarafından yapılmıştır.

Yuklis.com bir Destex Digital markasıdır.ÜNİVERSİTE LİSANS ÖĞRENCİ EĞİLİMLERİ


ANKET SORUSU 1- Üniversite seçimi yaparken en çok dikkat ettiğiniz özellikler ne oldu?

Aşağıdaki grafikte belirtilen seçeneklerden birden fazla seçenek işaretleyebilecekleri kişilere belirtilmiştir. Ankete verilen cevapların dağılımı aşağıda belirtilmiştir.

Digital Kampanya Kurgu ve Kurulumu 


Digital kampanya kurgu ve kurulumlarımız da Müşterimizin sektörünü analiz ederek, tarihsel strateji belirledik ve bu tarihlere göre algı yönetimi ile öğrencilere ve ebeveynlere İstanbul Ticaret Üniversitesinin Google  AdWords – Sosyal Medya – Networklerimiz – Programatik Reklamlar ile doğru içeriği, doğru zamanda, doğru kişilere  gösterilmesini hedefleyerek kurguladık.


 

 

Tasarım, Görsel ve Kreatif Çalışmalar


Müşterimiz için oluşturduğumuz bölüm bazlı görsel çalışmaları ve banner'lar ile yeni nesil tasarım çözümleri sağladık.

Fark yaratabilmek adına üniversitenin kurumsal renklerinden kopmadan, pastel renk skalası ile çalışmaları dikkat çekici hale getirdik.

Şirketimiz bünyesinde bulunan bütün çalışma arkadaşlarımız ile beyin fırtınaları gerçekleştirerek etkileyici ve akılda kalıcı sloganlar ürettik. Üretmiş olduğumuz bu sloganları müşterimizin tüm pazarlama faaliyetlerinde kullanılması adına sunumlar yaparak önerilerde bulunduk.  

 

Sosyal medya tasarımlarını hazırlanırken dikkat edilen unsurlar;

Üniversitenin ana mottosu olan ‘Yüksek Düşün’ tasarımlarda vurgulanıcak şekilde kullanılmıştır.

Etkili bir tasarım yaratarak renklerin karmaşık rollerini dengeli bir tasarıma dönüştürüldü.


Google Reklamları Hesap Kurulum Aşaması


 • Arama ağında oluşturulacak kampanyaları belirledik. Her bölüme ayrı kampanya ve alt kırılımları için reklam grupları oluşturuldu.

 • 21 Kampanya – 72 Reklam Grubu – 312 site bağlantı uzantısı – 314 Açıklama metni uzantısı – Yer Uzantısı - 162 Ek Açıklamalı Snippet oluşturulmuştur.

 • Alakasız tıklama ve gereksiz maliyetleri engellemek için 10.552 adet negatif arama terimi kampanyalar aktif edilmeden önce kampanya düzeyinde ve reklam grubu düzeyinde eklendi.

 • Reklam önizlemeleri yapılarak konumlara göre TBM değerleri verildi.

 • Minimum maliyet ile 1. Sıra hedeflendi.

 • Google Trends verilerini inceleyerek seçtiğimiz anahtar kelimelerin arama hacimlerini tespit ettik.

 • Anahtar kelime planlayıcıyı kullanarak doğru anahtar kelime seçimlerini gerçekleştirdik.

 • Seçilen anahtar kelimelerin hangi cihazlarda daha çok arama yapıldığını ölçümleyerek bu cihazlara özel kampanyalar oluşturduk. İl ayrımını yaparak en fazla form ve Click to call ile en çok telefon araması yapılan illerde %35 - %40 teklif artırımı yaptık.

265.749.041 GÖSTERİM
3.011 FORM + 4.812 Yer Ayrıntısı
14.326 Tıkla Arama + 4.812 Yer Ayrıntısı

 


  Sosyal Medya Hesapları ve Hesap Kurulum Aşaması


  Yayın Kanalları: Facebook – Instagram – Twitter

  Kullanılan Ürünler: Özel hedef kitleler, benzer hedef kitleler, ayrıntılı hedefleme,

  remarketing

  Reklam Alanları: Site haber kaynağı, mobil haber kaynağı, sağ sütun, instagram akış ve hikaye alanı.


  Hedefler:


  Günlük bazda 15.000 - 20.000 Facebook kullanıcısına erişmek, üniversitenin ilk tercih edilen vakıf üniversitelerinden biri olması temel hedeflerimizdendi.

  Markanın en doğru verimi ve sonuçları alabilmesi için markaya en uygun sosyal medya stratejisini belirledik.

  Müşterimizin sosyal medya platformlarındaki ilerleyişi ve tercih öncesi, tercih dönemi ve sonrası için için yeni stratejiler ve kampanyalar oluşturduk.

  Facebook ve Instagram hesaplarında oluşturacağımız reklamlar için kampanya görseli, videoları ve içerik metinleri oluşturduk. 

  Marka için en doğru hedef kitleleri oluşturarak ve A/B testleri ile Facebook’ta erişeceğimiz kullanıcı sayısını belirledik.

  Marka temsilcisi ile kurduğumuz iletişim ve onay dahilinde Facebook, Instagram ve yüksek lisans için Twitter reklamlarımızı aktif hale getirdik.

  15 günlük süre zarfında reklamlarımızın gerekli tüm optimizasyonları sosyal medya ekip arkadaşlarımız tarafından sağlandı

  Reklam raporlarımız her gün düzenli olarak marka temsilcisine detaylı olarak aktarıldı, telefonda bilgilendirme sağlandı.


  475.851.243 Gösterim
  15.128Form
  0.06 Tıklanma Başına Maliyet

   

  Video Marketing


   Tanıtım Filmi için Yapılan Çalışmalar


  İstanbul Ticaret Üniversitesi için hazırlanan tanıtım videosunda İstanbul Ticaret Odası çizgisine uygun çalışıldı.Üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler için hazırlanan çalışmada kurgu; ağır ve bölüm odaklı tasarlandı.


  Sadakat Videosu için Yapılan Çalışmalar


  Ticaret Üniversitesi’nin İş Dünyasına Açılan Kapı mottosu önplana alınarak çalışıldı.Mevcut öğrencilerinin aidiyet bağının gelişmesi için hazırlandı.Üniversite imajı; üniversitede bulunan öğrencilerin ve mezun öğrencilerin okula bakışı ile şekillenmektedir.Üniversitenin öğrenciye duyduğu saygı ve öğrenciye sunduğu imkanlar, öğrencileri daha güvenli ve mutlu hissettirmektedir.


  Fayda Videoları


  Bilinçli aday öğrenciler üniversite tercihlerinde mezun öğrencilerin düşüncelerine büyük bir önem vermektedir.Öğrenciler; seçecekleri bölümde staj imkanı ve iş garantisi alacaklarını bildiklerinde üniversiteye olan  güvenleri artmaktadır.


   

   

  İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrenci Röportajı
  İstanbul Ticaret Üniversitesi Sadakat Videosu
  Istanbul Ticaret Üniversitesi Tanıtım Videosu


  Programatik Reklamcılık


  Programatik reklamlar sayesinde reklam verenler istedikleri kullanıcıya, doğru zamanda, doğru mesaj ve doğru teklifle ulaşabilme fırsatına sahip oluyor.hürriyet.com.tr , posta.com.tr , sabah.com.tr , onedio.com , tercihrobotu.com , yuklis.com gibi mecralarda ilgili içerikler oluşturuldu ve Üniversite tercih döneminde üniversite tercih süreçleri ile ilgili haberler oluşturuldu banner ve içerikler ile https://ww4.ticaret.edu.tr/yukseklisans2017/ adresine yönlendirilerek form toplandı


  Programatik reklamcılık;

  Data Management Platform (DMP) Kullanıldı

  Data Management Platform kullanıcıların giriş yaptığı web sitelerini, ilgi alanlarını çerezler kullanarak etiketler ve bunları kullanarak geniş konu listeleri oluşturur. Daha sonrasında ise elde edilen listeler DSP'lere sunulur ve başarılı bir kitle oluşturulur. Bu hedef kitlenin oluşturulması evresinde birçok faktörden ve uygulamadan yararlanılır. Özellikle firmalar için DMP'ler çok büyük bir önem arz eder. Firmalar DMP'ler sayesinde hizmetlerini ve ürünlerini sunabilecekleri potansiyel müşterileri en iyi şekilde hedefleyebilirler.
  İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİNDEN ALDIĞIMIZ YORUMLAR


   
  Gelişim Üniversitesi
  İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

  Tanıtım faaliyetlerimizin dijital çalışmalarını birlikte yürüttüğümüz süreçte, zorlu ve stresli süreci olağanüstü çaba, sahiplenme, hızlı çözüm ve dönüşleri için Destex Digital ekibine teşekkür ederiz.
  SOSYAL MEDYADA BİZ