Google sitelerden ne bekliyor?


SEO çalışmaları; Google dostu web sitesi yaratmanın en temel kriterlerini hedef alır. Sitelerin yayın hayatını arama motoru dostu olarak sürdürmesine olanak sağlar. Arama sonuçlarında varlığımızı sürdürmek ve iyi konumda yer almak adına bu alanı bizlere sunmakta olan Google’ın kurallarına uyum sağlamalıyız. Bugün sizlere SEO yani arama motoru optimizasyonu noktasında Google’ın bizlerden neler talep ettiğini ve çalışmaları nasıl yürütmek gerektiğine dair yol gösteren kısa bir rehber hazırladık.

 

Google Güncellemeleri, SEO ajansı

 

Kabul etsek de etmesek de dijital hayat ve internet dünyası yaşamımıza büyük oranda etki ediyor. Hepimiz bu mecranın kolaylıklarından yararlanıyor ve zamanı daha faydalı şekilde değerlendirebiliyoruz. Dünyanın en başarılı arama motorlarından olan Google’da hepimizin merak ettiği herhangi bir konu karşısında bizlere milyonlarca sonuç gösteriyor. Artık edinmek istediğimiz bir bilgi, araştırmak istediğimiz bir konu, satın almak istediğimiz bir kitap ya da kayıt olmak istediğimiz bir spor salonu için mutlaka Google üzerinde aramalar gerçekleştiriyoruz. Doğru aramalar yapabilme için ise belirli kriterler ile arama gerçekleştiriyoruz. Bizim belirlemiş olduğumuz bu kriterler ise bizlere bu hizmeti sunan marka ve firmaların “anahtar kelimelerini” oluşturuyor. Yani sizlerin!

 

Bir işletme sahibi iseniz potansiyel kitleniz gibi düşünmelisiniz. Kitleniz Google’a ne yazarak sizi arıyor? Bu SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gerekli kilit noktalardan biridir. Bunun dışında domain isminiz ve domain’inizi satın aldığınız süre bile çalışmalarınıza etki etmektedir.

 

- İsterseniz sıralama faktörlerini etkileyecek başlıca SEO çalışmalarına göz atalım -

 

Bir işletme sahibi iseniz potansiyel kitleniz gibi düşünmelisiniz. Kitleniz Google’a ne yazarak sizi arıyor? Bu SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gerekli kilit noktalardan biridir. Bunun dışında domain isminiz ve domain’inizi satın aldığınız süre bile çalışmalarınıza etki etmektedir.

 

Domain’iniz sizi hedef kitlenize sunan adresinizdir. Bu nedenle arama sonuçlarında ilk sayfalara çıkma noktasında anahtar kelimenizin domain’de bulunması büyük etki sağlayacaktır. Aynı zamanda domain süresi de SEO çalışmaları bazında önem barındırır. Domain’iniz ne kadar yaşlı ve kaliteli geçmişe sahip ise sıralamanızı yükseltme olanağınız o kadar fazladır. Eğer domanin’inizin ilk sahibi iseniz ve çalışmalarınızda spam gibi sorunlar yaşamadıysanız süreciniz daha sağlıklı ilerler. Fakat domain adresiniz başka birinden satın alındıysa o domain’in daha önce spam’a uğramadığına ve Google’ın desteklemediği çalışmalar yapılmadığına emin olun.

 

Sitenizi besleyin. Anahtar kelimeleriniz ile sitenizde size ve sektörünüze ait kaliteli bilgiler verin. Böylece Google sektörü hakkında bilgiler veren aktif web sitenize daha iyi bir değerlendirme yapacaktır. Siteniz ile alakalı güncel ve yenilikçi bilgiler verirken anahtar kelime yoğunluğunuza dikkat edin. İçeriğinizde olması gereken çok ya da az anahtar kelime bulunmamalıdır.  Sayfalarınız için URL kullanımında anahtar kelimenin doğru isimlendirildiğinden emin olun ve birden fazla anahtar kelime kullanarak spam algısı yaratmaktan kaçının.

 

Title alanına değinecek olursak başlıklarınızı uzun tutmaktan kaçınmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Title’lar arama sonuçlarında ve aynı zamanda sosyal medya snippet’larda da görüntülenen alanlardır. Kriterlere bağlı olarak başlıklarınız 60-70 karakter sınırını aşmamalıdır.

 

SSL sertifikası web sitenizin sahip olması gereken önemli kriterlerden biridir. Gerekli olmasının teknik nedenlerinin dışında web sitelerini incelediğiniz üst URL alanında SSL sertifikası bulunmuyorsa GÜVENLİ DEĞİL ibaresi bulunur. Sadece bu ibare bile kullanıcı deneyimleri gözlemlendiğinde büyük bir etki yaratmaktadır. Hedef kitlenin firmaya güveni tam olmalı ve kişiler web sayfanızı güvenli şekilde ziyaret edebilmelidir. Teknik bilgilere değinecek olursak;

 

SSL sertifikası 4 sene öncesinden bugüne web siteleri için sunulan bir değer kriteridir. Öncelikli süreçte E- Ticaret siteleri için önemli görülen bu nokta artık tüm siteler için aynı anlamı ifade etmektedir. Kullanıcılar sizlere ulaşmak ya da alışveriş yapmak için sitenizi ziyaret ettiğinde bilgilerinin çalınmayacağının garantisini almalıdır. Bu nedenle mutlaka güvenlik sertifikasına sahip olmanız gerekir.

 

Mobil uyumluluk sizlere aktaracağımız kilit unsurlardan biridir. Bir oda büyüklüğünde yaşamımıza giren bilgisayarlar geliştirildi ve oldukça kullanışlı bir büyüklüğe indirgendi. Bu süreçte cep telefonu kullanımı ve fonksiyonları inanılmaz bir boyut atladı ve hemen hemen herkes bu muhteşem alandan yararlanmaya başladı. Her geçen yıl artan mobil kullanım oranı giderek daha da büyüyor. Sektörünüz web incelemesine yönelik olmasa dahi Google’ın mobil uyumluluğu önemli bir kriter olarak algıladığını unutmayın ve web sitenizi mutlaka mobil uyumlu hale getirin.

 

Belirttiğimiz kriterler dışında SEO çalışmaları için gerekli olan daha birçok nokta bulunmaktadır. Bu çalışmalar için öncelikle web siteniz iyi analiz edilmeli ve çalışmalar buna yönelik planlanmalıdır. Aksi durum ilerleme kaydetmenize engel olur. Organik aramalarda üst sıralara yerleşmek için profesyonel bir SEO hizmeti alarak yola sağlıklı şekilde çıkabilirsiniz.

 

Alanındaki 9 yıllık tecrübesi ile Destex ekibimiz bir SEO ajansı olarak sizlere destek olmaya daima hazır. Arama motoru optimizasyonu için etkili çalışmalar yürütmek ve rakiplerinizi geride bırakarak organik aramalarda üst sıralara yerleşmek için sizlere DESTEX oluyoruz. Detayları konuşmak adına sizleri ofisimize kahve içmeye bekleriz.
SOSYAL MEDYADA BİZ