Yapılan bir araştırmada kullanıcıların %17 si web sitelerinde 4 saniyesi harcıyor. Fakat bir video izlemek için ortalama olarak 2.7 dakikasını harcıyor. TV reklamlarında ise 15-30 saniyelik bir uzunluk olduğunu biliyoruz.

Kullanıcıların 2.7 dakikasını bir video izlemek için harcadığını öğrendiğimize göre video SEO çalışmalarımız için ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk.

Peki video SEO çalışmaları için nelere dikkat etmeliyiz?

Video Kalitesi

Videolarınızı hazırlarken hem teknik olarak hem de içerik olarak kalite noktalarını dikkat etmelisiniz. Birçok video sitesinin HD olarak yüklememize olanak sağlıyor. Video kalitesini video oluşturucu araçlarınızla kolaylıkla HD olarak tanımlayabilirsiniz. Video içeriği olarak; belli bir konuda bir eğitim verdiğinizi düşünelim. Uzman olduğunuz bu konuda ortalama olarak video süreleri olabildiğince 3-4 dakika arasında tutmaya çalışın. Ve gereksiz detaylardan kaçının. Sade ve basit bir anlatım dili kullanın. Steve Jobs bunu çokça dile getirmişti.

Video SEO Çalışmalarınız İçin Öneriler

Paylaşılabilir Olun

Video SEO Çalışmalarınız İçin ÖnerilerVideo kalitesinde istediğimiz hedefe ulaştığımızda hedef kitlemiz tarafından paylaşılabilir olmaya artık daha yakınız. Videolarınızın paylaşılması, beğenilmesi yada yorum alması kısaca sosyal görünürlüğünüzün artması SEO çalışmalarınıza pozitif bir etki yaratacaktır.

 

Anahtar Kelime Araştırın

Google bir çok aramada en iyi hedefi kullanıcılara sunmaya çalışırken bir çok veriyi baz aldığını biliyoruz. Aynı şekilde benzer algoritmayı video sitelerinde de uyguluyor. Videolarımız oluşturmadan önce hangi konularda aramalar yapılıyor, neler trend olmuş gibi soruların cevapları ile daha fazla izlenebilir videolar üretmek mümkün. Ayrıca kullanabileceğimiz bir çok araç ile de bu işi kolaylaştırabiliriz. Bu konu da iyi olan  http://keywordtool.io/youtube aracını kullanabilirsiniz.

Videolarınız İçin Site Haritası Oluşturun

Siteniz için oluşturduğunuz videolar varsa bunu Google’a bildirin. Site haritalarını nasıl oluşturacağınıza dair bu dökümandan faydalanabilirsiniz.

Video SEO Çalışmalarınız İçin Öneriler

Schema.org İşaretlemesini Kullanın

Videolarınızın arama sonuçlarındaki durumunu ilgi çekici ve anlamlı hale getirmek için schema.org meta verilerini kullabilirsiniz. Bunu nasıl uygulayacağımızı buradan görebiliriz. Ek olarak buradan da tüm detaylara göz atabilirsiniz.

Video SEO Çalışmalarınız İçin Öneriler