Popüler sosyal medya araçlarından Twitter, küçük büyük tüm şirketleri ve markaları içinde barındıran, bilgi veren ve müşteri kitlesini yönlendiren büyük bir sosyal medya ağıdır. Müşteri kitlesini büyütmek, trafik çekmek ve marka bilinirliğini artırmak için harika platformlardan biri olan Twitter’da, Twitter reklamlarını nasıl kullanmalıyız birlikte öğrenelim.

Keyifli okumalar!

Twitter’da Reklam Vermek

Dünyanın en popüler sosyal medya araçlarından biri olan Twitter; satışlarınızı artırmak, takipçi kitlenizi büyütmek, müşterileriniz ile etkili iletişimler kurmak ve marka imajına katkıda bulunmak için ideal bir platformdur. Bu anlamda Twitter reklamları, işletmelere büyük avantaj sağlar. Bu tarz bir reklamcılığın etkileşimi bol olmasının yanı sıra maliyeti de oldukça düşüktür. O halde detaylara geçelim!

Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

İlk önce bir tercih yapmalısınız. Twitter’da markanızı “Tanıtım Modu” kullanarak mı yoksa “Twitter Reklamları” seçeneği ile mi öne çıkaracaksınız? Hedefiniz ne? Amacınız tweetlerinizi tek tek tanıtmak mı yoksa hedefleriniz için tüm reklam kampanyalarını yürütmek mi? İlk olarak bu sorulara cevap verebilirsiniz.

Tanıtım Modu ve Twitter Reklamları

Tanıtım Modu; tweetlerinizin belirli kullanıcıların akışlarında bir dizi tweet olarak yer almasını, takip öneri listesinde bulunmasını ve arama sonuçlarında karşılarına çıkmasını sağlar. Bir web sayfasını tanıtmak istiyorsanız bu yöntem birebirdir. Twitter Reklamları ise markanızın tüm reklam kampanyalarını kullanarak varılmak istenen noktaya ve belirli bir hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Twitter platforumu, marka kimliğinizi uygun ve etkili bir şekilde değerlendirmenix ve geliştirmeniz için size maliyeti uygun, etkileşimi yüksek Twitter reklamlarını sunar.

Reklam Hedefinizi Belirleyin

Twitter hesabı açmak ve bu hesap üzerinden tweet atmak oldukça basittir. Ancak markanızı tüm yönleriyle tanıtmak, güçlü bir portföy oluşturmak ve kurumsal bir imaj çizmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları sırayla uygulamanız ve bu hususlara özen göstermeniz markanızı güçlü kılma konusunda kurumsal imajınıza birebir destek sağlayacaktır.

İnsanlar, önemli konular ve gündem hakkındaki bilgileri ilk olarak Twitter aracılığıyla öğrenir. Haliyle etkileşimi de yüksek olan bu platformda; tüm noktalarda dikkatli olunmalı, hassasiyet elden bırakılmamalıdır. Zengin bir kullanıcıya sahip olan Twitter’da, tüm kullanıcılara hitap edecek ortak görüşü bulmak ve yansıtmak son derece önemlidir.

Reklam Kampanyanızı Detaylandırın

Twitter Reklamları Detaylı Rehber

Reklam Kampanyanızı Detaylandırın

İlk adımınız hedefinizi belirlemek olmalı. Hedefiniz nedir? Takipçi kazanmak, tweet etkileşimini artırmak, satış oranlarını artırmak, web sitesi tıklanmaları ve dönüşümlerini artırmak, video görüntülenmeleri kazanmak ya da farkındalık sağlamak; öncelikle markanızın ihtiyacı olan stratejiyi belirlemelisiniz. Siz markanız için bu seçeneklerden hangisine yoğunlaşmak istiyorsunuz? Markanızın ihtiyacı olan şey nedir?

İkinci adımda ulaşmak istediğiniz amaca bağlı olarak kampanya hakkındaki detayları girin. Örneğin web sitenize trafiğini çekmek ve kullanıcı sayısını artırmak istiyorsunuz diyelim. Bu durumda, web sitesi trafiğini seçmeniz ve ardından formu doldurmanız gerekiyor. Burada anahtar kelimelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Twitter Ads kampanyasına ne kadar para yatırmak istediğinize siz karar verebilirsiniz. İster bir günlük bütçe ile ödeme yapın isterseniz toplam bütçenizi belirleyin, bu tamamen size kalmıştır. Günlük bütçeniz, gün boyunca belirlediğiniz tutar ile Twitter reklamlarına ödeme yapacaktır.

Kampanyalar İçinde Reklam Grubu Oluşturun

Twitter Reklamları Detaylı Rehber

Kampanyalar İçinde Reklam Grubu Oluşturun

Twitter Reklamları Detaylı Rehber

Kampanyalar İçinde Reklam Grubu Oluşturun

Sonraki adımda kampanyanızın reklam grubunu oluşturmak olmalıdır. Reklam gruplarını hedef kitle olarak düşünün. Birden fazla reklam grubu oluşturmak için mevcut reklam grubunuzun sağ tarafından kopyala seçeneğini seçerek reklam kampanyanızın çerçevesinde yenilerini görebilirsiniz.

Reklam grupları; kendi bütçenizden, hedef kitlelerinizden, başlangıç ve bitiş saatlerinden oluşan ancak daha büyük kampanyanızın çatısı altında çalışan bağımsız reklamlardır. Reklam kampanyanızda başlama ve bitiş tarihi eklemeyi unutmayın. Bitiş tarihini eklemeyi unutursanız bu sizin için maliyetli olabilir.

Her Reklam Grubu İçin Hedef Kitle Belirleyin

Hedef kitlenizi, markanıza ve stratejinize özel oluşturmak nitelikli potansiyel müşterilerin oluşmasına yardımcı olur. Reklam grupları altında “ayrıntılar” sekmesinin altında “hedefleme” seçeneğini seçin ve reklamda ulaşmak istediğiniz kitlenizi belirleyin. Demografik özelliklerin yanı sıra ilgilenilen konulara ve anahtar kelimelere de değinmelisiniz.

Reklam Öğelerini Gözden Geçirin

Girdiğiniz bilgilerden emin olmak ve eksiklerinizi tamamlamak için son olarak kampanyanızı gözden geçirin. Doğru stratejileri seçtiğinizden, markanızı doğru içerikle öne çıkardığınızdan emin olun ve kampanyanızı başlatın.

Twitter Reklam Maliyeti Nedir?

Twitter reklamlarında bir tweet’i tanıtmanın ve öne çıkarmanın maliyeti, her bir eylem için 0,35 ila 2,50 Türk Lirası arasında değişir. Tıklandığında, yanıtlandığında ya da retweet yapıldığında her bir işlem başına ortalama 0,35 TL hesabınızdan düşer. Hangi türden Twitter reklamı oluşturursanız oluşturun reklamlarınızı optimize etmeyi ve güncellemeyi unutmayın.

Twitter Reklamları Bütçe Ayarlama

Twitter Reklamları Detaylı Rehber

Twitter Reklamları Bütçe Ayarlama

Markanızın hangi reklam kanallarına ihtiyacı olduğunu test etmelisiniz. Hangi alanda reklam vereceğinize karar vermek doğru stratejilerin başında gelir. Yanlış reklam kampanyalarını seçmek markanızı gelişim yönünde hayal kırıklığına uğratabilir. Reklam bütçenizi de oluşturduğunuz bu stratejilere göre belirlemelisiniz.

Sonuç

Twitter reklamları, pazarlama stratejilerinizi gerçekleştirmek için birçok seçenek sunar. Markanızı büyütmek, bilinirliğinizi artırmak, hedef kitlenizi geliştirmek için yukarıda değindiğimiz hususlara dikkat ederek reklam kampanyalarını başlatın. İhtiyacınız olan doğru reklam türünü bulmak markanız adına kritik noktalardan birisidir. Kılavuzu inceleyin, görevleri tamamlayın, farkındalığınızı artırın.

Hemen bizimle iletişime geçin, markanızı dijitalde birlikte büyütelim!