Twitter 2015 yılında “Şimdi Satın Al” düğmesi, ürün sayfaları ve ürün koleksiyonları gibi özellikleri kazandırmanın uğraşını veriyordu. Fakat bir süre sonra bu süreci rafa kaldırarak farklı geliştirmeler ile planlarını değiştirmişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde bu rafta yer alan modülü, “Twitter’da alışveriş potansiyelini test etmek için daha fazla enerji harcamaya başladık” diye duyurdular.

Twitter Alışveriş Modülü Test Ediliyor

Twitter Shop Modul için bir pilot uygulama başlattı. Bu özellik, alışveriş yapılabilir profillerin Twitter’da ürünler hakkında konuşmaktan ve ürünleri keşfetmekten gerçekten satın almaya kadar nasıl bir yol oluşturabileceğini keşfetmemize olanak tanır.

Twitter Mağaza Modülü

Shop Module pilot uygulaması şu anda ABD’de birkaç markayla kullanıma sunuluyor ve şu anda yalnızca ABD’de iOS cihazlarında İngilizce Twitter kullanan kişiler modülü görebiliyor.

Twitter, Mağaza Modüllerinin “alışveriş yapılabilir profillerin Twitter’da ürünler hakkında konuşmaktan, ürünleri keşfetmekten ve bunları satın almaya kadar işleyen bir özellik” olmasını planlıyor. Pilot uygulama başarılı olursa, Mağaza Modülleri yaygın olarak kullanılabilir hale gelebilir. Bu gelişme markalara kitlelerin ürünlerini keşfetmelerine yardımcı olacak yeni bir yol sağlayabilir.

Sosyal medya platformlarının kullanıcı tabanları yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bu yeni özellik, özellikle hedef kitleleri Twitter’da aktif olan B2C veya D2C markaları için faydalı olabilir.

Öne Çıkan Notlar:

  • Mağaza Modülü, carousel olarak planlanıyor. Bir ürüne tıklayınca, kullanıcıyı ilgili ürün detay sayfasına götürür (uygulama içi tarayıcı ile Twitter’dan ayrılmazlar). Burada daha fazla bilgi edinebilir ve satın alma işlemini tamamlayabilir.
  • Mağaza Modülü pilotu şu anda işletmelerin kaydolması için açık değildir.
  • Profesyonel Profiller için modüler bileşenlerle, küçük işletmeler ve eski markalardan yaratıcılar tarafından kurulan işletmelere kadar dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, etkileşim ve iş sonuçlarını yönlendirmeye yardımcı olmayı amaçlayan özelliklerle özelleştirilmiş profillere erişebilecek.
  • Bu pilot uygulamayla, ilgili, duyarlı ve konuşkan hedef kitlemizin, en sevdiğiniz spor takımından yeni bir forma gibi duygusal olarak yüklü ürünlere veya yeni bir cilt bakımı rejimi gibi kalıcı etki sağlayan ürünlere nasıl tepki verdiğini keşfedeceğiz. İnsanların Twitter’da hangi alışveriş deneyimlerini tercih ettiği gözlemlenecek.

Gökhan AKSOY
SEO Uzmanı