Sosyal Medya Fikirleri

Sosyal medya kullanmak, bakıp geçmek, izlemek, fotoğraf beğenmek v.s. günlük bir çok şey yapıyoruz ama hangileri akılda kalıcı oluyor? Reklam panolarını geçmeniz, dergi çevirmeniz, televizyon seyretmeniz veya internette gezinmeniz. İçeriği her yerde görüyoruz. Ama herhangi birini hatırlıyor musunuz? Sosyal medya hesabınızda sayfanızı kaydırdığınızda hangi reklamın ne için olduğuna dikkat ettiniz mi? Eğer ilginizi çeken bir kategori değilse, muhtemelen hatırlamıyorsunuzdur. Markanız için uygulanabilecek en iyi şey, göze çarpan ve görsel olarak unutulmaz içerikler üretebilmektir. Ve bunu yapabilmenin adımları nedir? birlikte göz atalım;

Hedefini Bul

Sosyal medya içerikleri üretirken tasarım fikirlerinin ilk ve en önemli adımı bir hedefe sahip olmanızdır. Sosyal medya içeriğiniz için tasarımlarınızı oluştururken bir hedef belirlemek temel adımınız olmalıdır. Sonrasında ne yapmak istediğinizi netleştirmek ve hikaye kurmak gerek.

Bir hedef belirlemek, yalnızca sosyal medya içeriğiniz için tasarımınıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda iletmek istediğiniz mesajı görsel olarak bildirmenize izin verecektir. Bir kaç soru ile başlayalım:

 • Bu yazı için amacım nedir?
 • Satışları artırmaya mı çalışıyorum?
 • Web siteme trafiği artırmak mıyım?
 • Sayfamdaki etkileşimi artırmaya çalışıyorum mı?

Bu soruları sorarken hedef kitlenize göre cevaplayın. Kitlenizin kim olduğunu netleştirin. Rakiplerinizi ve ideal hedef kitlenizi araştırın. Kitlenizi hedeflerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı araştırma notlarını aşağıda belirttik:

 • Hedef kitlem kim?
 • Hangi platformları kullanıyorlar?
 • Masaüstü kullanıcıları veya cep telefonu kullanıcıları mı?
 • Hangi mesajı iletmek istiyorum?
 • Neyi seviyorlar, kimler takip ediyor?
 • Nerede takılıyorlar?

Hedef kitlenizi, kimi hedeflemek istediğinizi ve yayınınızın amacını öğrendikten sonra, potansiyel müşteriye sahip olacaksınız. Sosyal medya grafiğinizi oluşturmak için “NEDEN” iniz, bu sürecin ilk ve en önemli adımıdır.

Renk Seçimi

Sosyal Medya için Yaratıcı FikirlerRenk, tasarımların en temel yönlerinden biridir. Bir ruh hali oluşturmaya, bir atmosfer yaratmaya ve hatta bir belleği bile çağırmaya yardımcı olur. Her bir rengin arkasında bir anlam ve psikolojiye sahip olması, kitlenin veya markanızın ilişkilendirmesini istediğiniz duyguyu yansıtan bir renk şeması bulmak tutarlılık oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Peki markanız ne anlama geliyor? Eğlenceli mi, sağlam mı, güvenilir mi? Markanızın ne anlama geldiğini yansıtan renkleri seçmek istersiniz ve bunu iki – üç ana renkle gerçekleştirebilirsiniz. Renk temanızı bulmak, bir tasarımın başarısı için çok önemlidir. Yeni keşfettiğin hedefi hatırladın mı? Sosyal medya içeriğinizdeki renkleri kullanırken işe yaradığını bilerek, bu , kişilerimize hikaye boyunca rehberlik edecektir.

Sosyal medya grafiğinizde kontrast ve denge oluşturmak için renk de önemlidir. Belirli renklerin veya eşleşmelerin birinin algısını nasıl etkilediğinin farkında olun. Renkler yeterince kontrastı olmadığında, birbirlerine karışmış gibi görünürler veya kontrast çok fazla olduğunda görsel titreşime neden olabilirler.

Genel sosyal medya grafik tasarımınızın son çıktılarında renk önemli bir rol oynar. Daha önce belirtildiği gibi, renk bir kişinin tasarımdaki psikolojisini, duygularını ve tepkilerini etkiler. Bu nedenle, kitlenizden doğru tepkiyi yaratacak renk şemasını seçmek önemlidir.

Metin

Sahibi olarak markanızın bebeğiniz gibi olduğunu biliyoruz. Bunu göstermek ve herkese anlatmak istiyorsunuz. Markanızı ve neden bu kadar harika olduğunu açıklamak için her kelimeyi kullanmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, sosyal medya grafik tasarımları oluştururken, tasarımı aşırıya kaçmadan düzenlemelisiniz.

Kelimelerin güçlü olduğunu ve akılda tutulması gereken bazı iyi grafik tasarım ipuçlarını biliyoruz. Bir görseldeki çok fazla kelimenin potansiyel kitlenizi rahatsız edeceğini unutmayın. İstediğiniz son şey kitlenizin bunalmış hissetmesidir. Instagram veya Facebook için bir grafik oluşturuyor olun, metninizi bir – iki satır ile sınırlandırmaya çalışın.

Sosyal Medya için Yaratıcı Fikirler

Sosyal medya grafikleri, mesajınızı olabildiğince basit bir şekilde iletmektir. En çok göze çarpan iyi grafik tasarım ipuçlarından biri, metninizin okunabilir olduğundan emin olmaktır.

Büyük olasılıkla, içeriğinizin büyük bir kısmı bir mobil cihazda okunamayacak şekilde kaybolacaktır. Yazı tipi boyutunu seçerken bunu göz önünde bulundurun. Metnin okunabilirliği diğer faktörlerden önce boyutuna da bağlıdır. Koyu renkli bir arka plan ile açık renkli bir yazı tipi kullanmak iyidir veya bunun tersi de tercih edilebilir. Metnin öne çıkmasını sağlamak için karşıtlığı kullanmak en iyisidir.

Yazı Tipi

Görseller ile uyum sağlayabilecek mükemmel yazı tipini seçmek zor olabilir, ancak doğru yapıldığında grafiklerinizi hayata geçirebilirsiniz! Renk paletiniz gibi bir font seçmek markanızın kişiliğini yansıtmalıdır. Overboard yapmayın – sadece iki veya üç yazı tipine ihtiyacınız var. Bundan daha fazlası kitlenizi rahatsız edebilir ve mesajınız kaybolur. Müşterilerinizin bir görseli görebilmelerini ve logonuzun üzerinde olmasa bile sizinkinin olduğunu bilmelerini istersiniz. 

Yazı tipini seçerken mesajınızı ve markanızı yansıttığından emin olmak istersiniz. Yazı tipinizin tasarımınızın nasıl yorumlandığı ve markanızın gönderdiği mesaj üzerinde etkisi vardır. Renklere benzer şekilde, tipografi ruh hallerini ve duyguları yansıtabilir ve bazen kopyadan daha güçlü olabilir. Bu yüzden bir yazı tipi seçerken doğru seçim yapılmalıdır.

Yazı tiplerini kullanırken akılda tutulması gereken bazı grafik tasarım ipuçları:

 • Serif yazı tipleri baskı için en iyisidir,
 • Sans-serif web için basittir,
 • Tasarımınızı maksimum 3 font ile sınırlayın.

Birden fazla yazı tipine karar verirken, yazı tiplerini yüksek karşıtlıkla eşleştirin. Yazı tipleri birbirini dengeler. Göz çok sayıda yazı tipi kullanıldığında tarama yaparken zorlanır. Bu nedenle fazla yazı tipi kullanılmamasına özen gösterin. Fazla font kullanmayı tercih etmek yerine, italik, kalın, yoğunlaştırılmış, vb. Gibi çeşitli sürümleri olan bir yazı tipi kullanın.

Ekleyebileceğiniz basit bir font kontrastı, serif ve diğeri olmayan bir fonttur. Aşağıdaki görüntü farklı sürümlerde aynı yazı tipini göstermektedir.

Sosyal Medya için Yaratıcı Fikirler

Sosyal medya içeriği oluşturulurken yazıların okunaklı ve daha cazip hale getirilmesi için yazıların düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır.

İyi Kontrast

Görüntüyü öne çıkarmanın en harika yollarından biridir. Kontrast direk göz alır ve yazı tipi, renkler, hizalama ve boyut daha fazlası ile uygulanabilir.

Bir görseli nasıl kontrast edebilirsiniz? Grafik tasarımınıza kontrast uygulamak için basit bir yol , renklerin kullanılmasıdır.

Örneğin, içeriği hem okunabilir hem de görsel olarak çekici kılan, kontrast koyu renk bir beyaz logo kullanalım. Doğru denge, herhangi bir sosyal medya grafik tasarım içeriğini hayata geçirebilir!

Sosyal Medya için Yaratıcı Fikirler

Metin aynı zamanda kontrastın önemli bir parçasıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, karşıt metin boyutlarını seçmek, tasarımınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Beyaz boşlukla çevreleyen kelimelerle akan bir tasarım oluşturmak, öğelerin nefes almasına izin verecektir. Metin, şekiller ve diğer unsurların etrafındaki alanın kullanımı, tasarımınızın daha kolay okunmasını sağlar ve dar bir tasarıma göre daha fazla dikkat çeker.

Açık renkli bir arka planınız varsa, o zaman koyu bir font kullanmalısınız (veya tersi).

Görsel Kimlik – Markanızı tasarıma dahil edin

Artık sosyal medya için grafik tasarımın temellerine sahip olduğunuza göre, dikkatimizi marka kimliğine ve hikayenizi yükseltmek için marka bilinci oluşturma sürecine nasıl odaklanabileceğimize çevirebiliriz.

Hiç bilinmeyen bir markayı ele aldığımızda; Ortalama olarak birisinin tanıması, markanızı 6 defa görme veya duyma ile gerçekleşir. Bu, logo, renk ve yazı tipleri gibi marka unsurlarının tutarlılığı ve tekrarının gerekli olduğu anlamına gelir.

Logonuzu her resme dahil ettiğinizden emin olun, ancak şu ana kadar öğrendiklerinizi aklınızda bulundurun. Logonuzu resimlerinize eklemeniz harika çünkü insanların bunu markanızla ilişkilendirmesini istiyorsunuz, ancak resmin yarısını ya da daha fazlasını kaplayacak dağınık düzenden kaçının.

Sosyal medya içeriğiniz için grafik tasarımlar yaratmanın amacı sadece bir hikayeyi anlatmak değil, bir ziyaretçi çekmek ve onları web sitenize yönlendirmektir. Dolayısıyla, tasarımınızda markalaşma yoksa, tüm çaba etkisiz hale gelir.

Tutarlılık

Markanızın tutarlı bir profil çizmesi en temel yapı taşları arasındadır. İçerikleriniz paylaşım sürelerinden, yayın aralıklarına, takipçilerinizden içerik beğenilerine kadar her durum tutarlılığınıza önemli ölçüde etki edecektir. Kitleniz markanızı ve mesajınızı net bir şekilde anlayacaktır.

Oluşturduğunuz tüm içeriğin markanızla tutarlı olduğundan emin olun. İçeriği her zaman aynı stilde yayınlamak bazen zor olabilir, ancak güçlü bir marka kimliği oluşturabilmek için önem taşır.

Tutarlılığı korurken tüm tasarımlarınızın tüm platformlarda uyumlu olmasını sağlayın. Bu tutarlı öğeler, her gönderiyi bir araya getirecek ve markanızı kolayca tanıtabilecektir!

Tutarlılığı korumanın kolay bir yolu, hızlı teklifler, duyurular, promosyonlar veya satışlar için şablonlar oluşturmak için zaman ayırmaktır. Bu, sizin ve ekibinizin hızlı bir şekilde içerik oluşturmasını kolaylaştırır. Ayrıca, sosyal medya hayranlarınızın markanızı ve katılımınızı daha hızlı tanımasını da kolaylaştırır.

Tasarım ipuçlarından kurtulmanın en önemli yanı, takipçilerinizin belirli bir stili/türü sizinle ilişkilendirmesinin sağlanabilmesinden geçer. Tutarlılık fikri, kitlenizin hangi sosyal platformda olursa olsun, bir tasarımın markanızla ilgili olduğunu çabucak anlayabilecek olmasıdır.

Yaratıcılık

İster inanın ister inanmayın, yaratıcılık herkesin içinde vardır. İçeriğinizi oluştururken veya düzenlemelerini yaparken yaratıcı olmak, yalnızca markanızı ve kitlenizi birleştirmeye yardımcı olmayacak, aynı zamanda şirketinizin diğerlerinden ayrılmasına da katkıda bulunacaktır.

Sosyal medya içeriğiniz için yayın yaparken bir çeşitlilik oluşturun. Sosyal medyada paylaşabileceğiniz birçok farklı türde grafik var. İlham almanız için birkaç grafik tasarım ipucu:

 • İlgi çekici yazı tipi ve şekliyle ilgili alıntılar
 • Infographics / Grafikler
 • Kamera Arkası, Projenizde başarıya giden adımlar v.b.
 • Temalı günler
 • Reposts
 • Büyüleyici Fotoğraflar

Çekici olan sosyal medya sayfalarının paylaşılmasının daha muhtemel olduğunu ve nihayetinde takipçisini artıracağını unutmayın. Bu yüzden, içinde bulunduğunuz yaratıcı özgürlüğü kullanın, sonra tasarımlarınızın markanızla tutarlı olduğundan ve ürünlerinizi ve topluluğunuzu yansıttığından emin olun.

Tasarımınızda görsel olarak en baskın olan özelliğin mesajın en önemli parçası olacağını unutmayın.

Siz hala içinizde yaratıcı bir ruhun olduğunu hissetmiyor musunuz? Markanızın değerini ve potansiyel kitlenize ulaşmanızı sağlayacak uzman ekibimiz var. Aklınızda ki düşünceleri çevrimiçi hale getirmek için bize ulaşın; sosyal medya ajansı

Gökhan AKSOY
SEO Uzmanı