Organik tıklama oranının ne olduğunu, iyi bir TO’nun nasıl olması gerektiğini, kalite puanınızı nasıl etkilediğini ve düşük bir tıklama oranının web sitenizi nasıl etkileyeceğini öğrenin. Arama motorları, yüksek tıklama oranına sahip olan web sitelerine öncelik verir ve sıralamasını iyileştirir. Alanında uzman bir SEO ajansı ile birlikte çalışarak organik tıklama oranınızı artırabilir, böylelikle yeni kitlelere ulaşabilirsiniz. Diğer yandan TO, reklamverenler için de önemlidir. Reklamverenler, reklamlarda ne kadar fazla tıklama oranına sahip olursa satış ve kullanıcılara daha fazla görünme ihtimalleri de bu doğrultuda artar.

Tıklama Oranı Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse, tıklama oranı, bir tıklamayla sonuçlanan gösterimlerin yüzdesini ifade eder. Örneğin; Organik trafiğinizin 3.000 gösterimi ve üç tıklaması varsa, bu %0,3’lük bir tıklama oranına sahip olmuş olursunuz. Küçük bir ipucu olarak organik tıklama oranı, size arama yapanların sayfanızın ne kadar alakalı bulduklarını söyler.
Bu ipucu doğrultusunda:

  • Yüksek TO, kullanıcılar web sitemizi son derece alakalı buluyor.
  • Düşük TO, kullanıcılar web sitemizi daha az alakalı buluyor anlamı çıkıyor.

Organik tıklama oranı, web sitenizin sayfalarının alaka düzeyini artırma ve istenen eylemleri oluşturma sürecindeki ilk adımdır.

İyi Organik TO Kaç Olmalıdır?

Organik tıklama oranı, sektörler arasında farklılık göstermektedir. Kendi sektörünüz için iyi bir tıklama oranının ne kadar olması gerektiğini belirlemek için sektörünüzün ortalama tıklama oranlarını araştırmalısınız. Araştırmalar sonucunda mevcut karşılaştırma ölçütlerini ve sektör ortalamalarını anladıktan sonra yüksek bir TO elde etmek ve işletmenizin hedeflerine ulaşmak için aksiyon alabilirsiniz.

Tıklama Oranı Kalite Puanını Nasıl Etkiler?

Herhangi bir sayfanın tıklama oranının düşük olması, o sayfanın alaka düzeyinin düşük olmasına bağlıdır. Bu yüzden de arama motoru botlarının sayfanızın kalite puanını ölçer ve sıralamanızı buna göre web sitenize yansıtır. Ayrıca reklamlarınızın da kalite puanını etkileyen tıklama oranı, birim maliyetlerdeki artışın ve reklam sıralamanıza olumsuz etkide bulunabilir. Google reklamları ve tıklama oranı arasındaki ilişkiyi daha detaylı incelemek için blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Düşük TO Her Zaman İçin Bir Sorun mu?

Tıklama oranı her işletme için önemli bir husustur. Peki ya web sitenizi sadece tıkla oranına göre optimize etmek doğru mudur? Kesinlikle hayır! Konuyu şöyle ele alalım, örneğin “ücretsiz seo danışmanı” yazan bir sayfa yayınladınız. Bu sayfadan, “ücretsiz seo danışmanı” arayan birçok kullanıcıya ulaşabilir ve tıklama oranlarınızı artırabilirsiniz.
Ancak içeriğinizde bahsedilen ücretsiz danışma kısmı yalnızca ilk gün için geçerli diyelim. Bu durumda, bu sayfadan sağladığınız yüksek organik tıklama oranı ve geri dönüşler, uzun vadede sitenizin güvenilirliğine zarar verecektir ve kullanıcıların gözünde siteniz ve markanızı olumsuz bir konuma yerleştirecektir. Bu nedenle düşük tıklama oranı her zaman kötü bir durum değildir.

TO Neden Önemlidir?

Tıklama oranı, hedef kitlenize ulaşmaya çalışırken size en çok hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını söyler. Düşük tıklama oranı, hedeflenen kitleyi web sitenize çekemediğinizi ve onları tıklamaya ikna edemediğinizi gösterebilir. Düşük tıklama oranına sahip olan web sitelerinde organik sıralama da düşüşler gözükür. Bu düşüş ile birlikte kullanıcılara arama motorlarında daha az görüneceğinizden aylık trafiğinizde de düşüşler yaşanacaktır. Bu yüzden organik tıklama oranı web sitenizin görünürlüğünü etkileyen önemli bir kriterdir.

Tıklama Oranını Artırmak İçin İpuçları

Birlikte inceleyelim:

Başlıklarınızı optimize edin

Başlığınızda bir veya iki odak anahtar kelime kullanın. Hedef kitlenizin duygularına ve ihtiyaçlarına hitap edin, onlar için var olan bir problemi çözün.

Açıklama metinlerinizi optimize edin

Başlıklarda olduğu gibi açıklama metinlerinde de anahtar kelime kullanmak, potansiyel kullanıcıların siteye girmesini teşvik eder. İlgi çekici ve yönlendirici açıklamalar kullanarak insanları etkileyin ve sayfanıza tıklamasını sağlayın.

CTA’ları dahil edin

Müşterileri çekebilecek etkileyici ve bilgi verici mesajlar verin. Açılımı call-to-action ve Türkçe’si “harekete geçirici mesaj” olan CTA, ilgi çekici olmalı ve hedef kitlenizi tıklamaya yönlendirici olmalıdır.

İlgi çekici görseller kullanın

İlgi çekici görsel kullanmak, tıklama oranını artırmanın en iyi yollarından biridir. Bazı araştırmalara göre görsel olarak reklam veren şirketlerin tıklama oranlarının arttığını hatta bu oranın cirolarına da yansıdığı söylenmektedir. Birbirinden farklı görüntü türleri diğerlerinden daha iyi performans gösterebilir.

Hashtag’leri kullanmayı deneyin

LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi birden fazla platformda çalışan hashtag’ler gösterim sayınıza katkı sağlar. Sektörünüzdeki trend veya arama hacmi olan hashtag’ler hakkında biraz araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Hedef kitleniz tarafından görülme şansını artırmak için varyasyon anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin.

Web sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Günümüzde birçok insan mobil cihazlardan internet kullanımı yapmaktadır. Hatta bazı sektörlerde mobil kullanım oranı, masaüstü kullanım oranlarından daha fazladır. Durum böyle olunca web sitelerinin mobil uyumlu olması gerekir. Mobil uyumlu olmayan web sitelerin tıklama oranı düşük olacağı gibi hemen çıkma oranı da artacaktır.

Web sitenizin Hızını Artırın

Bir web sitesi ne kadar hızlı olursa kullanıcı deneyimini o denli artırır. Bu da tıklama oranının artmasına ve hemen çıkma oranın da azalmasına neden olur. Google kullanıcı deneyimine önem verir. Yavaş web siteleri kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği için organikte iyi sıralamalarda yer bulamaz. Eğer web sitenizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız https://pagespeed.web.dev/ adresinden web sitenizin hız testini yaparak analiz edebilirsiniz.

Organik Tıklama Oranlarının Avantajları Nelerdir?

  • Arama motoru botlarının tıklama oranını baz alarak sıralamamızı belirler.
  • Ziyaretçi trafiği üzerinde etkiyi artırır.
  • Daha fazla potansiyel müşterilere ulaşmayı sağlar.
  • Marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.
  • Rekabette olduğunuz firmaların sıralama ve ve bilinirlik açısından önüne geçme imkanı sağlar.

Tıklama Oranı ve A/B Testi

A/B testi, ikili karşılaştırmalarla farklı içerik ve tasarım örneklerini karşılaştırmak için kullanılan bir testtir. Bu sayede hangi tasarımın daha iyi sonuç verdiğini saptayarak verimli olan sayfayı tercih edersiniz. Bir bakıma A/B testi tıklama oranını artırmanın yanında ek olarak kullanıcı deneyimini de artırmaktadır. Bu test sonucunda, kullanıcıların ikili karşılaştırmalı sayfaların hangisinde daha çok işlem yaptığını görebilirsiniz. Google’ın günümüzde kullanıcı odaklı web sitelerine önem verdiğini bildiğimize göre A/B testlerinin önemi kaçınılmaz hale geliyor

Organik Tıklama Oranı ve SEO İlişkisi

Organik tıklama oranını belirleyen unsurlar görünürlük, kullanıcılara doğru bilgiyi verebilme ve doğru yapılandırılmış verilerdir. O yüzden SEO olmadan organik tıklama oranının olumlu olmasını bekleyemeyiz. Yapılan site içi ve site dışı SEO çalışmalarıyla Google’da var olabilmek gerekir. Google, web sitenizde yapmış olduğunuz çalışmalara göre bir görünürlük kazandırır ve web sitenizi SERP’lerde sıralar. Sıralamanızın iyi olması durumunda tıklama oranınız da bu paralelde hareket edecektir.

Organik TO’nuzu artırmak ve SERP’lerde üst konumlarda sıralanmak için bizimle iletişime geçin, markanızı birlikte büyütelim!