Pazartesi

Geçen hafta sonunun ardından işe başlamak herkeste belirli bir sendrom meydana getirebiliyor. Özellikle yapılan araştırmalar çoğu çalışan için pazartesi günlerinin daha zorlu geçtiği gerçeğini ortaya çıkartıyor. Peki pazartesiye ya  da daha geniş kapsamlı olursak güne nasıl daha verimli başlayabiliriz?

Öncelikle pazartesi günlerinin de haftanın diğer günleri gibi masum bir gün olduğunu unutmayalım.

Bunun dışında hedeflerinize ulaşmak için bir yerden başlamanız gerektiği çok kesin! Haftanız verimli ve başarılı geçmeli ki hafta sonu kavramınızın bir kıymeti olsun.

 

Güne başlarken rahatsız edici alarm sesinizden kurtulun.

Kendinize aktif ve motive edici bir ses tonu seçin. Alarmı kapattığında ise uyanmanızın ve yaşamınızın kıymetini bilmeniz gerektiği düşüncesine odaklanın. Sizi mutlu eden şeyleri düşünün. İş hayatınızda ise hedeflerinizi ve verimli çalışmalar ile istediğiniz seviyeye ulaşmanızın bu günlerinize bağlı olduğunu unutmadan hareket edin. Hımm bir de yüzünüzü yıkarken ve hazırlanırken arka fonda rahatlatıcı bir müzik stres seviyenizi düşürecektir.

 

Kendi meditasyon alanınızı belirleyin ve işe gitmeden önce burada sessizce nefes egzersizleri ile rahatlayın. Kafanızdaki düşünceleri ve kaygıları uzaklaştırın. Bu gerçekten çok etkili bir yöntemdir. Özellikle tüm bu süreçte ne kadar önemli ve değerli olduğunuzu kendinize hatırlatın.

İş yerinize ulaştığınızda ve bilgisayarınızın başlatma tuşuna bastığınızda aklınızda mail kutunuzda kaç tane mesaj olduğu ve hangi birini yanıtlayacağınız düşüncesi belirmesin. Bunun yerine mantıklı hareket edin ve bilgisayarınız açılırken kendinize güzel bir iş planı oluşturun. Öncelikli işlerinizi belirleyin. Planın ardından kahvenizi alın ve işlerinize başlamadan önce güzel bir yudumlayın. Ardından odaklanamadığınızı hissettiğinizde küçük kahve ya da müzik molaları vererek işlerinizi tamamlayın. Unutmayın; Pazartesiler olmasa cumartesi ve pazarlar olamaz J Üstelik işşlerinizi planlı şekilde bitirip hafta sonunun keyfini çıkarmak gibisi yok.

Çok çalışmak yerini verimli ve üretken çalışırsanız her gününüz sendromsuz geçecektir. Bununla ilgili Çok çalışmak mı, üretken olmak mı? Adlı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.