Google, yalnızca birkaç ay içinde Sayfa Deneyimi güncellemesini başlatmaya hazırlanıyor. Google güncellemeyi ilk olarak Mayıs 2020’de duyurdu ve duyurusuna ek olarak Kasım ayında güncelleme yaptı. Planlanan süreye Mayıs 2021’e artık daha kısa bir süre kaldı.

Sayfa Deneyimi Nedir?

Google Sayfa deneyimi, ziyaretçilerin web sayfasıyla tam bilgi değerinin ötesinde nasıl etkileşimde bulunduğunu ölçen bir dizi sinyaldir. Bu sinyaller: Temel Web Verilerinden oluşur. Sinyaller, sayfanın yükleme performansı, etkileşim ve görsel kararlılığı ile ilgili gerçek kullanıcı deneyimini ölçen bir grup metriktir. Mevcut Arama sinyallerini de içerir: Mobil uyumluluk, güvenli tarama, HTTPS ve araya giren geçiş reklamı yönergeleri.

Sayfa deneyimi, mobil uyumlu güncelleme , Sayfa Hızı Güncellemesi , HTTPS sıralama artırımı , izinsiz geçiş reklamı cezası , güvenli göz atma cezası ve hız ve kullanılabilirlik ile ilgili ölçümleri hassaslaştıran mevcut Google arama sıralama faktörlerinden oluşur . Bu ayrıntılandırmalar, Google’ın Core Web Vitals adını verdiği kapsamdadır.

Google Core Web Vitals

Web Vitals, çevrimiçi olarak harika bir kullanıcı deneyimi için gerekli olan kaliteli sinyaller için tek tip rehberlik sağlayan bir Google girişimidir. Yıllar boyunca Google, performansı ölçmek ve raporlamak için bir dizi araç sağlamıştır. Bu araçlarda uzman olan birçok geliştirici olmasına rağmen, diğerleri, işler değiştikçe anlamayı ve bunlara ayak uydurmayı zor buluyor.

Google, Web Vitals herkesin en önemli ölçümleri öğrenmesine ve anlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunlar tüm web sayfaları için geçerlidir ve tüm site sahipleri bunları ölçmelidir.

Core Web Vitals’lerden her biri, kullanıcı deneyiminin belirli bir alanını temsil eder, ölçülebilirdir ve kullanıcı merkezli bir sonuç için gerekli olan gerçek dünya deneyimini yansıtır.

Sayfa Deneyimi Güncellemesine Hazırlanma

Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi, Mayıs ayında kullanıma sunulduğunda iyi bir puan almak için ne yapmanız gerektiği konusunda fikir edinmek için Google Search Console’daki Temel Hayati Değerler raporunu ziyaret edin. Bununla sitenizin şu anda nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz. Herhangi bir sorunlu alan veya iyileştirmenin kullanılabileceği alanlar fark ederseniz, Mayıs ayındaki güncellemeden önce bir eylem planı geliştirebilir ve bunu uygulamaya yönelik çalışabilirsiniz.

Google, harika bir sayfa deneyimi elde etmek isteyen yayıncılar için kolay ve uygun maliyetli bir yol olduğunu belirttiği AMP’yi desteklemeye devam edecek. İçeriğinizin AMP sürümünü yayınlamayı seçerseniz, Google Arama, şimdi olduğu gibi kullanıcılara önbellekleme için optimize edilmiş AMP sürümüne bağlanır.

Sayfa Deneyimi güncellemesinin genel sıralamalar üzerinde ne kadar etkisi olacağı belli değil. Fakat, bu sinyallerin çoğu zaten Google sıralama algoritmasının bir parçası olduğundan, bunun etkisinin ciddi boyutlarda olmayacağınız ön görüyoruz.

Gökhan AKSOY
SEO Uzmanı