Google Reklam Güvenliği Raporu, platformalar da yer alan reklamların nasıl çalıştığı konusunda insanlara şeffaflık sunmanın önemli yollarından biridir.

Google’da, insanların gördüğü reklamlar ve platformlarda para kazanılabilecek içerik hakkında karar verilirken güvenli bir kullanıcı deneyimine büyük önem verilmektedir. Bu alanlarda politikalar geliştirmek ve bunları tutarlı bir şekilde uygulanması, insanları güvende tutmanın ve reklam ekosistemine olan güveni koruyabilmenin başlıca yollarındandır.

Google insanların reklam alanlarında nasıl geliştiğini ve kullanıcı deneyimine ne kadar önem verdiğini gösteren Reklam Güvenliği raporunu yayınladı. Reklam ekosisteminde politika ihlallerini önleme yöntemleri hakkında görünürlük sağlamak uzun zamandır bir öncelikti ve bu yıl her zamankinden daha fazla veri paylaştıklarını gözlemledik.

Google aynı zamanda geçtiğimiz yıl, reklam veren kimlik doğruluma programını devreye almıştı. Şu anda 20’den fazla ülkede reklam verenleri doğrulamayı ve reklamlar hakkında daha fazla detaylar sunulmaya başlandı. Bununla amaçlanan insanların gördüğü reklamın arkasında kimin olduğunu bilmesi ve daha bilinçli kararlar almasını sağlamak.

Milyarlarca Kötü Reklam Ne Öğretti?

Ücretsiz ve güvenli bir web alanı, dünyanın her yerinden insanların geçim kaynakları ve güçlenmesi için hayati önem taşır.

Google, 10 yıldır reklam platformlarının kötüye kullanılmasını önleme çabalarını yıllık Reklam Güvenliği Raporunda açıkladı.

  • 2011 Yılında 130 Milyon kötü reklam engellendi veya kaldırıldı.
  • 2015 Yılında 780 Milyon kötü reklam deneyimi ortadan kaldırıldı.
  • 2016 Yılında 1,7 Milyar kötü reklam deneyimi ortadan kaldırıldı.
  • 2017 Yılında 3,2 Milyardan fazla kötü reklam deneyimi ortadan kaldırıldı. Bu saniyede 100 kötü reklam demektir.
  • 2020 Yılında salgından yararlanmaya çalışan kötü aktörlerden 99 milyondan fazla kötü reklam engellendi.

Geniş Ölçekte Uygulama

2020’de, küresel salgında, dünya çapında çoklu seçimlerle ve çevrimiçi insanlardan yararlanmak için yeni yollar arayan kötü reklam verenlere karşı sürdürülen mücadelede kolektif olarak gezinirken reklam politikaları ve yaptırımlar test edildi. Binlerce Google çalışanı, kullanıcılar, içerik oluşturucular, yayıncılar ve reklam verenler için güvenli bir deneyim sunmak adına günün her saati çalıştı. Reklam verenler ve yayıncılar için 40’tan fazla politika eklendi veya güncelleme yapıldı. Ayrıca, reklam politikalarını ihlal ettikleri için yaklaşık 3,1 milyar reklam engellendi veya kaldırıldı. Ve ek olarak 6,4 milyar reklam kısıtlandı.

Reklamları kısıtlama yaklaşımı; coğrafyaya, yerel yasalara ve sertifika programlarına göre uyarlanmaya olanak tanır, böylece onaylanmış reklamlar yalnızca uygun, düzenlenmiş ve yasal olduğunda gösterilir. Örneğin, çevrimiçi eczanelerin bir sertifika programı tamamlaması zorunlu ve sertifika aldıktan sonra, reklamlarını yalnızca reçeteyle satılan ilaçlar için çevrimiçi satışına izin verilen belirli ülkelerde gösterime açabiliyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, ülkeye özgü reklam düzenlemelerinde bir artış gözlemlendi.

Google – “Reklamları kısıtlamak, reklam verenlerin daha geniş kampanyalar üzerinde minimum etki ile bu gereksinimleri bölgesel olarak yerine getirmelerine yardımcı olmamızı sağlıyor.”

Google Tarafında, geniş ölçekte yayıncı politikası uyumluluğu için Web’i etkili bir şekilde taramak üzere otomatik algılama teknolojilerine yatırım yapma kararı alındı. Bu yatırım ve birkaç yeni politikanın yanı sıra, Google’ın yaptırımları büyük ölçüde artış gösterdi. 2019’da 21 milyon olan 1,3 milyar yayıncı sayfasındaki reklamlar kaldırıldı. Ayrıca reklamların 1,6 milyondan fazla yayıncı sitesinde yayınlanması durduruldu. Tabi bunlar ihlallerden doğanları kapsıyor.

Reklamlarda Dolandırıcılıkla Mücadele

Genellikle salgın gibi büyük bir olay yaşandığında, dolandırmaya yönelik reklam verenler çevrimiçi insanlardan yararlanmanın yollarını ararlar. Geçen yıl kullanıcıları yanıltmak isteyen bu reklam verenlerin fırsatçılık ve dolandırıcılık davranışlarında bir artış gözlemlendi. Giderek artan bir şekilde, bu işlemleri sürdürenlerin var olmayan sanal işletmeleri tanıtmak, tespit edilmemek için saklanma yöntemleri kullanmaları veya şüphe uyandırmayacak hamleler ile tüketicileri dolandırmak amacıyla platformlardan faydalanma girişimleri oldu.

Politika ihlalleri nedeniyle devre dışı bırakılan reklam hesapları %70 artarak 1 Milyondan 1,7 Milyonun üzerine çıktığı görüldü. Gizleme işlemleri dahil olmak üzere Google’ın algılama sistemlerinde kaçmaya çalışan 867 Milyondan fazla reklamı ve yanlış beyan politikalarımızı ihlal ettiği için ek 101 Milyon reklam engellendi veya kaldırıldı. Bu toplamda 968 Milyondan fazla reklamdır.

Google 2017 yılında, kalıcı ihlalleri durdurarak reklam verenleri olumsuz yerleşimlerden korurken, daha geniş sitelerde yayına devam etmelerine olanak tanımak için, kullanıcı tarafından oluşturulan yorumlar dahil olmak üzere, sayfa düzeyinde daha ayrıntılı inceleme yöntemleri geliştirildi. Sayfa düzeyinde başlatılan bu hareket ile birlikte otomatik devam eden bu teknolojiye yatırım yapılmaya devam edildi. Özellikle çevirim içi olarak nefret söyleminde ve şiddet çağrılarında artış gözlemlenen bir dönemde bu oldukça önemli bir adım oldu. Bu yatırım zararlı web içeriğinin para kazanmasını önleme noktasında önemli gelişmeler sağladı. Google politikaları kapsamında yaklaşık 168 Milyon sayfada işlem yapıldı.

Google Reklamları ile ilgili daha detaylı bilgi ve hesap yönetimi için Google Ads Uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Google; Kullanıcı güvenliği merceğiyle kararlar aldığımızda, bunun daha geniş ekosisteme fayda sağlayacağını biliyoruz. Reklamverenler ve yayıncılar için güveni korumak, işletmelerinin uzun vadede başarılı olmasına yardımcı olur. Önümüzdeki yıl, potansiyel tehditlerin önüne geçmek için politikalara, uzman ekibimize ve uygulama teknolojisine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca, şeffaflığı artırmak ve reklam deneyimiyle ilgili daha fazla bilgiyi evrensel olarak kullanılabilir hale getirmek için doğrulama programlarımızı dünya çapında ölçeklendirme yolumuzda kararlıyız.

*Belirtilen veriler Google tarafından yayınlanan rapordan alınmıştır.

Gökhan AKSOY
SEO Uzmanı