BERT’den sonra, yeni bir algoritma güncellemesi geliyor…

Google I/O etkinliğinde kullanıcılarının arama niyetlerini daha da keşfetmek için yapay zeka ile donatılmış Google MUM Güncellemesini (Çok Görevli Birleşik Model) duyurdu.

Google MUM Güncellemesi Nedir?

Bu güncellemeyi “Çok Görevli Birleşik Model (Multitask Unified Model)” olarak adlandırdılar. Google, “Google’ın dili daha iyi anlamak ve karmaşık Arama ihtiyaçlarına yardımcı cevaplar almayı kolaylaştırmak için dahili olarak keşfettiği yeni teknoloji” açıklamasını yaptı.

Soruların daha basit bir cevap haline gelmesini sağlıyor

MUM, Google’ın karmaşık görevlerde size yardımcı olma şeklini dönüştürme potansiyeline sahiptir. BERT güncellemesiyle kıyaslandığında1000 kat daha güçlü olduğu öne çıkıyor. MUM sadece dili anlamakla kalmaz, aynı zamanda onu üretir. MUM güncellemesi 75 farklı dilde ve aynı anda birçok farklı görevde eğitildi. Önceki modellere göre dünya hakkında daha eksiksiz bir bilgi ve bilgi anlayışı geliştirmesine olanak sağlar.

Google MUM, iki dağı karşılaştırdığınızı anlayabilir. Ayrıca, yürüyüş bağlamında “hazırlanmanın” fitness eğitimi gibi şeyleri ve doğru teçhizatı bulmayı içerebileceğini de anlar.

GoogleSonbahar’da Fuji Dağı gezisi planlıyorsanız, muhtemelen su geçirmez bir cekete ihtiyacınız olabilir. Güncellemesinin belirtildiği üzere faydalı bilgiler sunar. Web’deki yararlı makalelere, videolara ve görüntülere işaret eden, en iyi ekipman veya en iyi eğitim planları gibi daha derin keşifler için yararlı alt konuları ortaya çıkarır.

Dil Engelleri Kalkıyor

Dil, bilgiye erişimde önemli bir engel olabilir. MUM, bilgiyi diller arasında aktararak bu sınırları yıkma potansiyeline sahiptir. Aramanızı yazdığınız dilde yazılmamış (farklı dillerde) kaynaklardan öğrenir ve bu bilgiyi size ulaştırmaya yardımcı olur. Google Güncellemeleri: MUM (Multitask Unified Model)

MUM, dillerdeki kaynaklardan bilgi aktarır. Tercih ettiğiniz dilde en alakalı sonuçları bulmak için bu bilgileri kullanır. Gelecekte, Fuji dağın en iyi manzaralarının nerede tadını çıkarabileceğiniz, bölgedeki onsen ve popüler hediyelik eşya dükkanları gibi sonuçlar görebilirsiniz.

Türler Arası Bilgileri Anlama

MUM, web sayfaları, resimler ve daha fazlası gibi farklı biçimlerdeki bilgileri aynı anda anlar. Yürüyüş botlarınızın bir fotoğrafını çekebilir ve “Bunları Fuji Dağı’nda yürüyüş yapmak için kullanabilir miyim?” sorabilirsiniz. MUM Algoritması ile botlarınızın kullanılabilirlik durumu hakkında bilgi sağlamak için resmi anlayacak ve sorunuzla ilişkilendirecektir. Daha sonra sizi önerilen ekipmanların bir listesini içeren olası bir bloga yönlendirir.

Google MUM Algoritma Güncellemesi Hakkında

Ek olarak Google Güncellemeyle ilgili şunları aktardı; 2019’dan beri piyasaya sürülen birçok BERT uygulamasını dikkatlice test ettiğimiz gibi, MUM da bu modelleri Arama’da uygularken aynı süreçten geçecek. Özellikle, sistemlerimizde önyargıdan kaçınmak için makine öğreniminde bunu gösterebilecek kalıplar arayacağız.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda ürünlerimize MUM destekli özellikler ve iyileştirmeler getireceğiz. MUM, Google’ın insanların doğal olarak bilgi iletme ve yorumlama yollarının tümünü anlayabileceği bir geleceğe doğru önemli bir kilometre taşıdır.

* Detaylar Google tarafından yayınlanan blog içeriği ve I/O etkinliğinden alıntılanmıştır.

Gökhan AKSOY
SEO Uzmanı