GDN (Görüntülü reklam ağı) kampanya türünün genel olarak dönüşüm getirme noktasında zayıf olduğunu düşünecek olursak, yalnızca dönüşümler için ücretlendirilmek hem bütçeyi daha efektif kullanma hem de maliyet harcamadan uygun hedefleme yapmak adına çok yararlı bir yoldur. Google ADS, bizlere Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında belirtilen koşulları yerine getirdiğimiz takdirde etkileşim işlemleri yerine sadece dönüşümler için ödeme yapma seçeneğini sunuyor. Bu sayede Google ADS bizden tıklama ve görüntülenmeler yerine bizler için daha değerli olan dönüşüm işlemi başına ücret alıyor.

Gdn Kampanyalarında Dönüşümler için Ödeme Yapma

Detaya inecek olursak Google ADS, belirtilen koşulları yerine getirdiğimiz takdirde bizlere sadece dönüşüm işlemleri için ödeme yapma seçeneği sunuyor. Bu seçenek ise yalnızca Hedef EBM akıllı teklif stratejisi seçeneği altında yer alıyor. Çalışma algoritması ise tıklamalar için ücretledirilmeyle bire bire aynıdır.

“Dönüşümler için ödeme yapma” nın koşulları ise;

  1. “Tıklamalardan içe aktarma” ve “Mağaza ziyaretleri” dönüşüm seçeneklerini dönüşüm raporlarımızdan hariç tutmalısınız (ilgili dönüşümleri seçip dönüşümlere dahil et kısmından hayır kısmını tıklamalısınız).
  2. Son 30 gün içerisinde en az 100 dönüşüm işleminin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu dönüşümlerin de en az %90’ının, reklamla etkileşime geçildikten sonraki 7 gün içerisinde gerçekleşmesi gerekmekte.
  3. Ve son olarak tüm bu şartları yerine getirdiniz fakat dönüşümler için ödeme yapma seçeneği açılmadı mı? Bu noktada Google ADS’in aslında tam olarak detayını açıklamadığı “Açıklanamayan nedenlerden dolayı uygun değil” şartı ile karşı karşıyasınız. Uygunluğun Api gibi birçok nedene bağlı olduğunu aktarıyor Google. Açıklanamayan nedenlerin arasında Ads hesabınızın ödeme geçmişi durumu, bütçe harcama geçmişi, politika ihlalleri sebebi ile askıya alınma durumları gibi vb. birçok neden vardır.

Google’ın geçmiş kampanyalarınızın performanslarına göre size önereceği Hedef Ebm teklifini kullanmakta fayda var. Şayet bu değer size göre çok yüksek bir değer ise biraz düşürüp dönüşümler için ödeme yapma seçeneğini aktif edebilirsiniz. Doğru hedefleme ve sade bir tasarımla mesajın çok net aktarıldığı GDN kampanyalarınızda artık siz de sadece dönüşüm işleminiz için ödeme yapma seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

*Not; Dönüşümler için ödeme uygunluğunun Google ADS tarafından her gün kontrol edileceğini unutmadan hesaplarınızı arada bir kontrol etmeyi unutmayın.

 

Yunus KOÇASLAN
Google ADS Hesap Yöneticisi