Dijital Pazarlama Nedir? 

Dijital pazarlama, Google reklam, arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına maliyet ile çalışan arama motoru reklamcılığı, internet reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı ve daha birçok farklı kanaldan oluşan büyük bir dijital ekosistemin kullanılmasıyla pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlar.

Dijital Pazarlama Yönetimi

Bir ürün üreticisi veya sunulan hizmeti hedef kitleye ulaştırırken sonucunun karlılık olmasını ister. Hedef kitleye ulaşmak ve kârlılık sağlamak için bulunduğu faaliyetlerin marka faydası ile bağdaşması gerekir. Bir marka, doğru pazarlama stratejileri uygulayarak kârlı bir satış sonucuna varırken, doğru pazarlama süreci ile faydaya ulaşmaktadır.

Dijital pazarlama; işletmelerin internet, sosyal medya, web siteleri vb. iletişim araçlarını kullanarak belirlemiş kitleye ve satış hedeflerine ulaşmasını sağlayan pazarlama yöntemidir.

 

Dijital Pazarlama Süreci

Dijital pazarlama markalar tarafından doğru hedef kitleye doğru mecralardan ulaşılmasını sağladığı için büyük önem taşır. Bu sayede doğru hedef kitleye ulaşılması bireyselliğe indirgenmesinde büyük avantaj sağlıyor. Anlaşıldığı üzere dijital pazarlamada ihtiyaç analizinde belirlenmesi gereken ilk aşama hedef kitledir. Hedef kitlenin belirlenmesinde markanın kendini ve ürününü tanıyor olması önceliklidir. Hedef kitle belirlenirken birden fazla unsur vardır. Bunlar yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, gelir seviyesi, medeni hali olarak sıralanmaktadır. bu şekilde daha geniş kitleye ulaşarak marka bilinirliği katkı sağlamaktadır.

Her hedef kitle bir olmadığı gibi bu kitlelere ulaşacak iletişim araçları farklılık gösterir. Markanın genel algısı ve imajı oluştururken kullanılacak iletişim çalışmaları gerçekleştirilirken geniş bir kitleye ulaşılması hedeflenmektedir. Diğer önemli nokta rakiplerdir. Aynı sektörde farklı olmak ve öne çıkmak için hem pazar payını artıracak hem de müşterinin markaya olan sadakatini artırmayı sağlayabilir.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir? 

Markanızı tanıtmak ve pazarlamak adına dijital pazarlama kanallarından hangisinin ne zaman ve ne şekilde kullanılması gerektiğini belirten bir yol haritasıdır.

Dijital pazarlama stratejisi kişilerin, kurumların tanıtmak istedikleri veya satmak istedikleri ürünü ve hizmeti dijital bir platformda reklamını yapması eylemidir. Günümüzde en kolay reklam yapılacak yer internettir bu nedenle doğru reklam ve doğru pazarlama stratejisi ile ürününüzün reklamını bu platformlarda kolayca yapabilir bu sayede dijital reklam stratejileri hem markanızı hem de ürününüzü çok fazla kişiye ulaştıracaktır.

 

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlamada strateji oluşturmadan önce markayı tanımak, sektör hakkında fikir sahibi olmak büyük önem taşımaktadır. Sonrasında aşağıdaki sıralamayı takip ederek pazarlama stratejinizi belirleyebilirsiniz.

 • Hedef kitlenizi belirleyin
 • Pazar ve rakip analizi yapmak
 • Ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirlemek
 • Hedef kitlenize ulaşabileceğiniz mecra seçimlerinin belirlenmesi
 • Bütçe planlaması yapmak
 • Mevcut medya kampanyalarınızı denetleyin
 • Sonuçların ve KPI’ların değerlendirilmesi

Dijital Pazarlamanın Önemi Nedir?

Son dönemlerde teknoloji ve internetin hızla gelişmesiyle birlikte dijital pazarlama b2c ve b2b firmalar için önem kazandı. İnsanların dijital ortamda varlığının ve geçirdiği sürenin artması, markaların dijitalde var olmasını bir zorunluluk haline getirdi. Bu sebeple bir çok sektör bu mecralarda bulunmak ve verim almak istiyor.

Dijital pazarlama, firmaların marka bilinirliğini, satış ve potansiyel müşteri artışı için daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya kıyasla daha ölçülebilir olması tercih edilmesindeki en önemli nedenlerdendir.Dijital pazarlamada ölçümleme yapabilir, dijital kanalları tercih edilerek yapılan bir kampanyanın kaç kişiye ulaştığı, tüketicilerin yüzde kaçının ilgisini çektiğini, dönüşüm ve erişim sayılarının ölçümlemesini yapabilirsiniz.

Dijital pazarlamaya verilen önemin her geçen gün biraz daha artmasının en önemli nedenlerinden biri, işletmelerin hedef kitleleriyle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasını sağlamasıdır.

 

Dijital Pazarlama Kanalları

 • İçerik pazarlama
 • Video pazarlaması
 • E-posta ile pazarlama
 • Sosyal medyada pazarlama
 • SEO ve PPC (veya SEM)
 • Web sitesi tasarımı ve pazarlama
 • Satış ortaklı pazarlama (affilate marketing)

Kısaca dijital pazarlama kanallarının kullanımı B2B ve B2C tüm markalar için oldukça önemli hale geldi. Doğru bir pazarlama stratejisinin oluşturulması, dijital pazarlama kanallarının seçimi ve tüm teknik detaylarıyla ele alınması hedeflenen sonuca ulaşmanızı sağlar. Sonuç olarak markanızın dijitalde var olması daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı ve daha fazla kazanç sağlamanıza olanak sağlar.

Siz de Destex ile işinizi dijitale taşıyın.